[Rozmiar: 162041 bajtów]
Informacje o mnieMoja galeria zdjęćMoje ulubione strony Skontaktuj się ze mną...
[Rozmiar: 16554 bajtów]
[Rozmiar: 69444 bajtów]
[Rozmiar: 14341 bajtów]
[Rozmiar: 15184 bajtów]
[Rozmiar: 16582 bajtów]
[Rozmiar: 12656 bajtów]
[Rozmiar: 27003 bajtów]
 

Jeśli biznes to tylko w Singapurze

Singapur kojarzy się powszechnie z nudną, nieskazitelnie czystą krainą, w której za żucie gumy w miejscach publicznych można dostać wysoką grzywnę. Nic bardziej mylnego! Pod tą sterylną powierzchnią kryje się intrygująca mieszanka kilku kultur: kultury zachodu, chińskiej, malajskiej i indyjskiej. Owszem, wolne od graffiti pociągi przyjeżdżają na czas, praktycznie nie ma korków ulicznych a wszyscy są niezwykle zadbani i eleganccy, ale komu potrzebna jest bieda, chaos i brud?

W tegorocznym rankingu Country Brand Index (CBI) wskazującym kraje o najlepszej marce w danej dziedzinie, Singapur zajął pierwsze miejsce w kategorii zakupy pokonując takie potęgi jak Stany Zjednoczone, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Istotnie, można na wyspie znaleĽć sklepy najlepszych światowych marek oferujących swoje produkty w atrakcyjnych cenach. Również kuchnia, będąca podobnie jak sam Singapur mieszanką różnorodnych smaków przyciąga wielu (2 miejsce w Azji i 5 na świecie). Jeśli dodamy do tego świetne galerie sztuki i muzea, stylowe restauracje, eleganckie hotele, nowoczesną architekturę i piękne japońskie parki gdzie można odpocząć od zgiełku miasta zrozumiemy, że Singapur to dużo więcej niż surowe przepisy i sterylne ulice.

O Singapurze świat usłyszał w 1819 roku wraz z przybyciem tam Brytyjczyka Sir Stamforda Rafflesa. Raffles postanowił uczynić z wyspy bastion Imperium Brytyjskiego i sprawił, że Singapur szybko przeobraził się w kolebkę południowo-azjatyckiego handlu. Potęga Singapuru zakończyła się niespodziewanie w 1942 roku kiedy wyspę zajęły wojska japońskie. Przez resztę drugiej wojny światowej Japonia rządziła Singapurem twardą ręką: ponad 140.000 alianckich żołnierzy zginęło bądĽ zostało tam uwięzionych, wykonano wyroki śmierci na tysiącach Chińczyków a Hindusów i Malajów poddawano systematycznym prześladowaniom. Po wojnie Singapur stał się oddzielną kolonią brytyjską (wcześniej stanowił część tzw Straits Settlements) a pełną niepodległość uzyskał w 1959 roku. Władze w kraju przejęła wtedy Partia Akcji Ludowej a jej przewodniczący Lee Kuan Yewa został pierwszym singapurskim premierem. Nowy rząd przeprowadził ambitne programy industralizacji kraju. Nastąpił znaczny rozwój urbanistyczny a Singapur zaczął zyskiwać znaczenie w świecie jako centrum finansowe i port przeładunkowy.

Dziś Singapur jest uznany za kraj, w którym najłatwiej jest prowadzić interesy. Jako jedyny z krajów azjatyckich znajduje się w pierwszej piątce rankingu pod względem łatwości podróżowania i wyprzedza Japonię w kategorii: idealny dla biznesu. W ogólnym rankingu CBI dla regionu Azja-Pacyfik Singapur uplasował się na 4 miejscu dając się wyprzedzić tylko Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Jest to niewątpliwie ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, że zajmuje on powierzchnię jedynie 683km2 a jego populacja wynosi tylko 4,43 mln. Cała wyspa ma zaledwie 45 km szerokości i 25 km długości.